Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kamieniu Krajeńskim
  • facebook
  • instagram
  • youtube
  • Aktualności
  • Wydarzenia
  • Pracownie
  • Placówki
  • Kontakt
title
title
  • Strona główna
  • Wydarzenia
  • Potańcówka wiejska z przytupem

Potańcówka wiejska z przytupem

Pierwsza potańcówka wiejska za nami! Mieszkańcy Dąbrówki bawili się przy muzyce zespołów Lutowianie, Modraki i Bławatki. Wisienką na torcie były regionalne przysmaki serwowane przez miejscowe KGW.


Gości piątkowej potańcówki w Dąbrówce witał pięknie udekorowany teren przy WDK. Były kwiaty z ogródków, dynie, kabaczki, dawne kanki na mleko, koła od wozów i inne przedmioty kojarzące się z sielską wsią. Panie z miejscowego koła gospodyń od rana uwijały się w kuchni, żeby zaserwować zebranym swojski chleb ze smalcem i ogórkiem, ciasto, rogaliki, leczo i regionalne gołąbki z ziemniakami – „chałupcie”.

Podczas imprezy było zatem coś dla ciała i coś dla ducha. Na pierwszy ogień poszedł zespół Lutowianie, który działa przy Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie od 1985 roku. Towarzyszył mu dziecięcy zespół Modraki prezentujący tańce ludowe przygotowane pod okiem fachowego choreografa. Goście mogli pośpiewać razem z zespołem, bo na suto zastawionych stołach oprócz poczęstunku znaleźli także małe śpiewniczki ludowe z tekstami niektórych utworów.

Burczybas i kaszubskie hafty

Kaszubski folklor zaprezentował z kolei Zespół Pieśni i Tańca Bławatki, który działa przy Chojnickim Centrum Kultury i prowadzony jest przez dwoje pasjonatów: Katarzynę Maliską i Leszka Karasiewicza. Zebrani nie tylko poznali piosenki, tańce i gwarę kaszubską, ale też charakterystyczne instrumenty, jak diabelskie skrzypce. Mogli nawet spróbować gry na burczybasie.

Zgodnie z nazwą imprezy „Fajrowanie z sosodami na Krajnie” było to zatem prawdziwe świętowanie w miłym gronie. Widać było przeplatające się elementy kultur Kaszub i Krajny. Można to było zauważyć w używanej gwarze, jak również w strojach ludowych prezentowanych nie tylko przez zespoły, ale także przez panie z koła gospodyń i pracowników M-GOK.

Chętnie pomagali

Wśród gości byli nie tylko mieszkańcy Dąbrówki, ale także zaproszeni goście, między innymi starosta Jarosław Tadych, burmistrz Natalia Marciniak ze swoją zastępczynią Martą Husarek, radni miejscy z przewodniczącą Anną Hałasowską oraz członkinie ościennych KGW.

– Bardzo dziękuję mieszkańcom Dąbrówki, a szczególnie paniom z KGW na czele z szefową Leokadią Ruhnke, radzie sołeckiej i sołtysowi Leszkowi Kotowi, miejscowemu OSP i kierowniczce WDK w Dąbrówce Ewie Wiese oraz pani burmistrz i gminnym pracownikom. Każdy dołożył swoją cegiełkę do organizacji imprezy. Bez współpracy nie udałoby się ugościć tylu osób w tak komfortowych warunkach – mówi koordynatorka projektu Ramona Wieczorek.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w ramach programu Potańcówki Wiejskie 2024. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kamieniu dostał 10 tys. zł na dwie potańcówki. Kolejna odbędzie się w sobotę 21 września w Płociczu.

Tekst M-GOK, fot. Daniel Frymark/M-GOK

Galeria zdjęć

Potańcówka wiejska z przytupem